Δευτέρα 8 Δεκεμβρίου 2014

Συγκλονιστική ανατροπή και νίκη με 3-2 από τους Νέους.

Έχαναν από το Κολωνό στο 75΄ με 0-2 και στο 84' έγινε 3-2 (video).

Αγγλικό ματς με όλη την σημασία της λέξης έγινε στο γήπεδο Καματερού όπου οι Νέοι κατάφεραν και γύρισαν ένα χαμένο αγώνα μέχρι το 75' από το μαχητικό Κολωνό. Η προσπάθεια των παιδιών να γυρίσουν το ματς ήταν συγκλονιστική.

Ωστόσο για άλλη μια φορά ξεκίνησαν το ματς χωρίς ρυθμό αλλά και πάθος όπως το επέδειξαν από το 60' και μετά. Αποτέλεσμα αυτού ήταν, ναι μεν οι νέοι να έχουν υπεροχή και κατοχή μπάλας πλην όμως αυτή να είναι φλύαρη και ανούσια ως προς την τελική προσπάθεια. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν τα καρέ του Καματερού και με ένα σουτ έξω από την περιοχή με το Roshi στο 32' άνοιξαν το σκορ. Είχε προηγηθεί μοναδική ευκαιρία με το lame λίγα λεπτά νωρίτερα αλλα το ψηλοκρεμαστό πλασέ έφυγε άουτ.

Στο β' ημίχρονο η ομάδα μπήκε δυνατά και έκλεισε στα καρέ του, τον Κολωνό. Την μια ευκαιρία πίσω από την άλλη έχαναν οι νέοι και ο κόσμος στην εξέδρα αγωνιούσε που η μπάλα δεν πήγαινε στα δίχτυα. Στο 62' ο Lame μόνος με τον αντίπαλο τερματοφύλακα σούταρε άψυχα πάνω του. Στο 64' μετά από φάουλ Τσιργιώτη ο Lame είχε κεφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 66' πάλι ο ίδιος παίκτης δεν πρόλαβε να κάνει καλά την προβολή. Όπως και στο 69' με κακό τελείωμα.

Και πάνω εκεί που όλοι περίμεναν να έρθει η ισοφάριση, ο Κολωνός ξανακτύπησε με γλυκεία πάσα του Βενιέρη και ξεπέταγμα στην πλάτη της άμυνας απο τον Φίλη που έκανε το 0-2 στο 75'. Στο 77΄ο Τσιργιώτης με κεφαλιά μείωσε σε 1-2. Ενω δυο λεπτά αργότερα ο Lame κέρδισε πέναλτι από Yzeirai, και το χτύπησε ο ίδιος όπου με διπλή προσπάθεια έγινε το 2-2.

Το τελικό 3-2 έγινε  απο το Τσιργιώτη στο 84' όταν οι αντίπαλοι θεωρώντας από μόνοι τους μια φάση fair play σταμάτησαν να τον μαρκάρουν, ο διαιτητής δεν είχε σφυρίξει τίποτα και αυτός ανενόχλητος πέτυχε το γκολ.

Με λάθη η διαιτησία του Στάση.

ΚΑΜΑΤΕΡΟ : Πλατανιάς, Μπελαλής, Διγώνης (63' Κυρατζής), Κουτσάι, Χαβέλλας, Τσιργιώτης, Θεοδωρόπουλος, Καγιούλης, Lame, Μποζάς, Μανωλόπουλος
ΚΟΛΩΝΟΣ : Μαργαρίτης, Βενιέρης, Yzeirai, Φραγκούλης, Coku, Τουμαζάτος, Φίλης, RRoshi, Πιχλινσκι, Καραμάνος, Γιωτόπουλος (78' Φραγκος)