Τετάρτη 9 Δεκεμβρίου 2015

Τρώγανε σίδερα μέσα στην Αγία Παρασκευή...

Πήραν απίστευτη νίκη με 1-3 και πέρασαν στους "4" του κυπέλλου

Πάλεψαν με το κακό τους εαυτό, πάλεψαν με το αποτέλεσμα του α΄ημιχρόνου που έδινε το προβάδισμα στην Αγία Παρασκευή ενώ άφησαν στην άκρη το ατυχέστατο αποτέλεσμα με τον Χολαργό και κατάφεραν μια μεγαλειώδη νίκη πρόκριση μέσα στην ισχυρή έδρα της Αγία Παρασκευής με 1-3.
Από το β΄ημίχρονο η ομάδα ήταν από άλλο πλανήτη, ηρέμησε το παιχνίδι της, είχε τρομερές δυνάμεις αλλά και αποτελεσματικότητα όπως έδειξε και το τελικό σκορ. Με την νίκη αυτή η ομάδα πέρασε στους τέσσερις καλύτερους της Αθήνας και έχει ορθάνοικτη την πόρτα του ονείρου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η ομάδα ξεκίνησε αναγνωριστικά και έλεγχε το ματς. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βρουν διαδρόμους για την εστία του Ανδριόλα χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Οι φάσεις λιγοστές και άνευ ουσίας.  Στο 27΄ο Τρακόσης είχε δυνατό συρτό σουτ που πέρασε πόντους από το κάθετο δοκάρι του Γιαννόπουλου. Στην μοναδική στιγμή που οι γηπεδούχοι βρήκαν ανοικτή την άμυνα, κούρσα του Ξηνταρά στο 43΄ άνοιξε το σκορ με ιδανικό πλασέ.

Το β΄ημίχρονο ήταν τελείως διαφορετικό, η ομάδα έγραψε εποχή με την ψυχραιμία της αλλά και με τον Τρακόση που χτύπησε την κατάλληλη στιγμή και έβαλε την ομάδα στο παιγνίδι με ένα σουτ απο 30 μέτρα που πήγε στο Γ της εστίας του Γιαννόπουλου στο 66΄. Λίγα λεπτά νωρίτερα κεφαλιά του Λέκκα στο 49΄ απέκρουσε δύσκολα ο Γιαννόπουλος ενώ ο Βασιλείου μόνος με τον τερματοφύλακα της Αγίας Παρασκευής έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 68΄.

Το ματς έφθασε στην παράταση όπου η ομάδα χτύπησε στο 91΄σχεδόν με την έναρξη και με πλασέ του Κοντόσταυλου ύστερα από σέντρα του Βασιλείου έγινε το 1-2. Οι γηπεδούχοι ανοίχτηκαν προκειμένου να ισοφαρίσουν χωρίς όμως να καταφέρουν να φθάσουν στην εστία του Ανδριόλα.

Ο νεαρός μέσος Τρακόσης ήταν το εργαλείο για την πρόκριση αλλά και με την απίστευτη κούρσα που έκανε στο 114΄της παράτασης και έδωσε την ασίστ τον Βασιλείου για κάνει το τελικό 1-3 σκορπώντας χαμόγελα στους φίλους της ομάδας που την ακολούθησαν στην Αγία Παρασκευή.

Καλή η διαιτησία του Αντωνίου και των Λιαμπότη, Χριστοδούλου.

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ: Γιαννόπουλος, Τζίτσης, Αλέυρης, Αναγνωστόπουλος (89΄ Τριαντάφυλλος), Βελέντζας (96' Μπότης), Τσώνης, Ξηνταράς (55΄ Τσοπανάκος), Καφετζής, Ολντάι, Καρβούνης, Κράσι

ΚΑΜΑΤΕΡΟ: Ανδριόλας, Παπαιωάννου, Τσιριγώτης, Μποζάς (46΄ Σπυρόπουλος), Καλογερόπουλος (15΄λ.τ Μπούγιας), Τρακόσης, Παναγιωτόπουλος (89΄ Κοντόσταυλος), Αθανασόπουλος, Βασιλείου, Λέκκας