Σάββατο 16 Ιανουαρίου 2016

Πρόβλημα με το σκοράρισμα...

Τρίτη φορά φέτος ισόπαλοι με τον Φωστήρα Ηλιούπολης 1-1

Παίζοντας με αγωνιστικές ελλείψεις η ομάδα έφερε εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τον Φωστήρα Ηλιούπολης. Αυτή ήταν η τρίτη ισοπαλία με την ομάδα των νοτίων προαστίων καθώς είχαν προηγηθεί η πρώτη στην 1η αγωνιστική, η δεύτερη στον αγώνα κυπέλλου των δυο ομάδων  και η τρίτη τώρα και όλες είχαν το ίδιο σκορ (1-1). Ωστόσο για άλλη μια φορά έκανε την παρουσία της η δυστοκία των επιθετικών να τελειώσουν τις φάσεις.

Δυο κλασικές ευκαιρίες και μάλιστα από αυτές που δεν χάνονται, είχε ο Παναγιώτης Σπυρόπουλος στο πρώτο πεντάλεπτο. Φάσεις που αν τελείωναν εύστοχα αλλιώς θα ήταν η ροή του παιχνιδιού. Με την ισοπαλία αυτή η ομάδα βρέθηκε στην 8η θέση της βαθμολογίας με 22 βαθμούς.
Πάντως η ομάδα ξεκίνησε το ματς με μείον τρεις παίκτες. Μπούγιας, Αθανασόπουλος ως γνωστόν είναι τραυματίες και μάλιστα η συμμετοχή στον αγώνα της Τετάρτης είναι αμφίβολη ενώ απουσίασε και ο Παπαϊωάννου που εκτίει ποινή. Ντεμπούτο στη συνάντηση είχε ο Κώστας Τσιργιώτης που ήρθε από την Κ20 του Απόλλωνα.

Παρολαυτά η ομάδα έχοντας και τον αέρα με το μέρος ξεκίνησε δυνατά και μόλις στο 3’ ο Σπυρόπουλος από καλή θέση δεν κατάφερε να περάσει τον Μωραΐτη και να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 5΄σουτ του Λέκκα η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι του Μωραΐτη. Στο 6’ νέα μοναδική ευκαιρία με τον Σπυρόπουλο αλλά το σουτ του πέρασε αουτ. Στο 14’ οι φιλοξενούμενοι είχαν δυνατό σουτ με τον Τσικριτέα αλλά αποκρούστηκε από τον Ανδριόλα.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έχοντας και τον αέρα με το μέρος τους ξεκίνησαν δυνατά. Στο 54΄κατάφεραν και άνοιξαν το σκορ με τον Φαρμάκη, είχε προηγηθεί φάουλ από τον Λεπτάκη, η μπάλα πέρασε από το κέντρο της άμυνας, εκεί πετάχτηκε στην φάση ο παίκτης του Φωστήρα και με πλασέ έκανε το 0-1.

Η ομάδα αντέδρασε και μόλις στο 60’ είχε σουτ έξω από την περιοχή με τον Βασιλείου με τον τερματοφύλακα της Ηλιούπολης να πετάγεται στην γωνία του και να αποκρούει. Στο 61΄όμως ο Τσιργιώτης έβγαλε κάθετη μπαλιά στο κέντρο της άμυνας και με πλασέ του Βασιλείου αυτή την φορά τελείωσε την φάση κάνοντας το 1-1.
Στο 90’ δεν μπόρεσε ο Κοντόσταυλος από κοντινή θέση να σκοράρει. Τέλος οι φιλοξενούμενοι είχαν στο 93΄είχαν οριζόντιο δοκάρι με απευθείας χτύπημα κόρνερ του Ασωνίτη.

Καλή η διαιτησία του Χριστοδούλου και των Τζελέπη, Αλάμπεη

ΚΑΜΑΤΕΡΟ: Ανδριόλας, Αναστασιάδης, Κοντόσταυλος, Τσιργιώτης (61’ Μποζάς), Τσιριγώτης, Τρακόσης, Παναγιωτόπουλος (85΄Θεοωδρόπουλος), Μανάρας, Σπυρόπουλος (75΄Καλογερόπουλος), Βασιλείου, Λέκκας

ΦΩΣΤΗΡΑΣ ΗΛ.: Μωραίτης, Χρήστου, Σάχου, Ασωνίτης, Μηλιαράκης, Μπαρδάκης, Φάρος (85΄Νάσκο), Φαρμάκης, Τσικριτέας (93΄Νάσκο), Λεπτάκης (71΄Βουλτσίδης), Σπυρόπουλος