Σάββατο 17 Δεκεμβρίου 2016

Επιτέλους τρίποντο...

Νικη - και ψυχολογική- επί της Ηλιούπολης με 1-0

Επιτέλους μια νίκη, όλο νόημα, καθώς η ομάδα αγνοούσε την χαρά των τριών βαθμών από τις 22 Οκτωβρίου, όταν και νίκησε τελευταία φορά μέσα στο Καματερό, τον Πανερυθραίκο με 1-0. Τότε ήταν η 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος και χρειάστηκε να φθάσει η 14η για να νικήσει η ομάδα. Σε αυτό το διάστημα μέτραγε πέντε ισοπαλίες και δυο ήττες.

Η νίκη αυτή έχει διπλό νόημα καθώς έσπασε η γκίνια των ισοπαλιών ενώ θα αντιμετωπίσει με ανεβασμένη ψυχολογία την Τετάρτη, τον Χαραυγιακό, για το θεσμό του κυπέλλου. Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος η ομάδα μπήκε στο γήπεδο αποφασισμένη να το τελειώσει από το ημίχρονο, Ο ζήλος και οι προσπάθειες που επέδειξαν αυτό μαρτυρούσε.

Στο 9΄καταγράφηκε η πρώτη καλή ευκαιρία με διαγώνιο σουτ του Καλογερόπουλου Γ. που απέκρουσε ο Τερεκανίδης σε κόρνερ. Στο 25΄και στο 28΄σουτ απο τον Μπούγια πέρασαν δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τερεκανίδη.

Στο 38΄σουτ του Αθανασόπουλου βρήκε πάνω στα σώματα των αμυντικών της Ηλιούπολης και στην συνέχεια σε κόρνερ. Στην επόμενη φάση (39΄) το κόρνερ το εκτέλεσε ο Ντάντης την μπάλα την βρήκε ο Αθανασόπουλος με κεφαλιά που την έστειλε πρώτα στο έδαφος και, με τους αμυντικούς να μην μπορούν να την διώξουν και να την στέλνουν με κεφαλιά στον ουρανό των διχτύων.

Η Ηλιούπολη αντέδρασε και πίεσε στην επανάληψη με την ομάδα να θέλει να χτυπήσει στην κόντρα. Σπουδαία στιγμή για αυτούς καταγράφεται στο 51΄όταν ο Ζουμπυνέλης έβγαλε σέντρα στο ύψος της μικρής περιοχής με τον Ορφανό να πιάνει κεφαλιά γκολ ουσιαστικά και τον Κώστα Ανδριόλα να κάνει μια απόκρουση α΄εθνικής.

Σουτ στο 56΄ απο τον Γεμιστό δεν ανησύχησε καν τον Ανδριόλα. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν αρκετά στα τελευταία λεπτά με την τελευταία καλή φάση να καταγράφεται στο 95΄ όταν ο Καλογερόπουλος Ι "πήρε την μπουκιά από το στόμα", προλαβαίνοντας τελευταία στιγμή τον Κόκκορη.

Μέτρια η διαιτησία του Κατοίκου, σωστοί οι Γιαμπόσης, Καρατζίκας

ΚΑΜΑΤΕΡΟ: Ανδριόλας, Κοντόσταυλος, Ξενάκης, Καλογερόπουλος Ι., Μπούγιας, Παναγιωτόπουλος, Ντάντης (86΄Μποζάς),  Άγκολι (73΄Βασιλείου), Αθανασόπουλος, Καλογερόπουλος Γ., Λέκκας (81΄ Παππάς)

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ: Τερεκανίδης, Μυτιληνός, Συμεωνίδης, Τερλελής, Ρωμανός, Σκούρας, Ζουμπουνέλης, Μελετιάδης (58΄Ανδριόπουλος), Γεμιστός, Ορφανός (73΄Κόκκορης), Γάγγος