Τετάρτη 21 Δεκεμβρίου 2016

Κρίμα και άδικο...

Σε ένα συγκλονιστικό αγώνα ή ομάδα έχασε στα πέναλτι 5-4 από το Χαραυγιακό

Αξίζουν πολλά μπράβο στα παιδιά της ανδρικής ομάδας που κατάφεραν να φτάσουν μέχρι τα προημιτελικά του κυπέλλου ΕΠΣΑ χάνοντας την πρόκριση στην διαδικασία των πέναλτι με 5-4 (κανονικός αγώνας 1-1, παράταση 2-2) από τον Χαραυγιακό. Ξέχωρα από τη σπουδαία πορεία, τα μπράβο πάνε στους παίκτες που πραγματοποίησαν σπουδαία εμφάνιση κόντρα στη ροή του αγώνα και ανέτρεψαν μια δύσκολη κατάσταση πού ήταν με το μέρος των φιλοξενούμενων.
Ωστόσο αρνητική ήταν η παρουσία του διαιτητή Ζαραβίνου που ανέχτηκε το σκληρό παιχνίδι των παικτών του Χαραυγιακού χωρίς να δείχνει τις απαιτούμενες κίτρινες κάρτες ενώ ο στην φάση της ισοφάρισης υπάρχει φάουλ στο τερματοφύλακα Μητρούση που δεν σφυρίζεται.

Το ματς ήταν απλά συγκλονιστικό, οι φιλοξενούμενοι, κατάφεραν να αιφνιδιάσουν και φέρουν σε δύσκολη θέση τους παίκτες του Γιώργου Αλεξόπουλου με το γρήγορο γκολ που σημείωσαν. Αυτό που έλειπε από την ομάδα ήταν το πάθος αλλά και η έλλειψη ρυθμού. Το γκολ για τον Χαραυγιακό σημείωσε στο 13' με δυνατό σουτ ο Μπιρμπίλης ύστερα μια φάση με την παρουσία πολλών παικτών μέσα στην άμυνα της ομάδας.

Στην επανάληψη η ομάδα συγκλόνισε με την εμφάνιση της, το κόσμο, που αψήφισε το τσουχτερό κρύο και που έδωσε  βροντερό παρών σπρώχνοντας τη κάθε προσπάθεια των παικτών. Κυριολεκτικά κατηφόρισε  το γήπεδο για να έρθει η πολυπόθητη ισοφάριση, με τις φάσεις όμως να καταγράφονται σωρηδόν προς το τέλος του ματς . Στο 56΄σουτ του Κοντόσταυλου τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Χαρίση. Στο 78΄σουτ του Βασιλείου πέρασε άουτ. Απο το 80΄οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα λόγω αποβολής του Ράμμου με 2η κίτρινη κάρτα.

Στο 84΄σουτ του Αθανασόπουλου αποκρούστηκε από τον Χαρίση, και στο 86΄ ο Ντάντης καταφέρνει να ισοφαρίσει με δυνατό σουτ ύστερα από φάση διάρκειας. Η παράταση ξεκίνησε  με τους καλύτερους οιωνούς και στο 92΄ο Καλογερόπουλος Γιώργος πετυχαίνει το 2-1 εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών. Οι φιλοξενούμενοι έσπαγαν το ρυθμό με τα δυνατά φουλ και τις συνεχείς αντεγκλήσεις και το διαιτητή Ζαραβίνο να αφήνει ατιμώρητες πολλές από αυτές.

Η ισοφάριση για το Χαραυγιακό ήρθε στο 103΄ με σουτ του Φωστέρη και αφού προϋπήρξε φάουλ στον Μητρούση από τρείς αντιπάλους μέσα στα καρέ της ομάδας. Χάθηκαν ακόμα ευκαιρίες με το Αθανασόπουλο στο 107΄και στο 110΄με κεφαλιά του Καλογερόπουλου Γιώργου.