Σάββατο 11 Μαρτίου 2017

Το γύρισε στο β' ημίχρονο...

Πολύτιμη ισοπαλία μέσα στο Περιστέρι με 1-1

Πολύτιμη ισοπαλία κατάφερε να αποσπάσει η ομάδα μέσα στο γήπεδο του Ηφαίστου επί του ΑΟ Περιστερίου με 1-1. Το ματς έγινε σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο με τις προσπάθειες όλων να είναι αρκετά δύσκολες στο γλιστερό τερέν. Οι παίκτες του Γιώργου Αλεξόπουλου βρέθηκαν με την πλάτη στο τοίχο ένεκα του τέρματος που πέτυχαν οι γηπεδούχοι κατά την διάρκεια του α΄ημιχρόνου. Ωστόσο όλο το β΄ημίχρονο τους ανήκει δικαιωματικά από πλευράς απόδοσης όχι όμως από δημιουργίας κλασικών φάσεων.
Παρολαύτα κατάφεραν με μια στημένη φάση να φύγουν με το βαθμό της ισοπαλίας κόντρα σε ένα αντίπαλο που ήθελε και αυτός τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Το ματς είχε καλές στιγμές και για τις δύο ομάδες κατά την διάρκεια του α΄ημιχρόνου. Στο 20΄ο Λαμέ δέχτηκε την κίτρινη κάρτα για θέατρο από τον διαιτητή Σφακιανάκη σε μια φάση ανατροπής του παίκτη μέσα στη περιοχή. Στο 25΄ο ιδιαίτερα διακριθείς στο ματς, Μπούγιας έπιασε όμορφο σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής στέλνοντας την μπάλα στη συμβολή των δοκών.

Και στο 33΄ο Χέλμης κέρδισε την μπάλα από τον Πιτέλη όπου με διαγώνιο μπάσιμο και σουτ έγραψε το 1-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ομάδα ανέβασε την απόδοση της και έφερε το ματς στα καρέ του Περιστερίου. Η πίεση ήταν διαρκής χωρίς όμως να βγαίνουν οι κλασικές φάσεις. Οι γηπεδούχοι κράταγαν καλά στο αμυντικό κομμάτι ωστόσο στο 77΄η ομάδα κέρδισε φάουλ στην γωνία της μεγάλης περιοχής.
Την παράβαση εκτέλεσε ο Κοντόσταυλος φέρνοντας την μπάλα στο κέντρο της άμυνας του Περιστερίου, εκεί ένας όμιλος παικτών σηκώθηκε για κεφαλιά ωστόσο η μπάλα έφτασε στο ύψος της μικρής περιοχής και ο Μπούγιας με νέα κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο βοηθός Κουτσόγιαννος προς στιγμήν έδειξε οφσάιντ όμως γρήγορα την πήρε πίσω δεχόμενος τις έντονες αντιδράσεις των γηπεδούχων. Η φάση ήταν καθαρή και το γκολ πέρα για πέρα δίκαιο με τον βοηθό αυτόν να κάνει πολλά λάθη κατά την διάρκεια του ματς.

Διαιτητής Σφακιανάκης, Κουτσόγιαννος, Γούναρης

ΑΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ: Λιώνης, Τσαλγιτζόπουλος, Αννιτσάκης, Κωνσταντόπουλος, Γουβαλάρης, Παπαευθυμίου, Χέλμης, Πλέστης (50΄Τσαπαλής), Κρεμμύδας, Λιαγκόζης, Μπουζάς (74΄Ιατρούδης)

ΚΑΜΑΤΕΡΟ: Μητρούσης, Πιτέλης (46΄Κοντόσταυλος), Τρακόσης,, Μπούγιας, Παππάς, Καλογερόπουλος Ι., Λαμέ, Παναγιωτόπουλος (46΄Άνγκολι), Σαλαπάτας (74΄' Βασιλείου), Καλογερόπουλος Γ., Ξενάκης